בית אבות סיעודי מורכב

חולה סיעודי מורכב הוא אדם שמצבו הוגדר בצורה רשמית וכולל כמה פרמטרים מרכזיים, כשאותו אדם יכול להיות איש צעיר בגילו או קשיש מופלג בימים, העומדים בהגדרה הרשמית, שעל פיה גם נקבע מעמדו של בית אבות סיעודי מורכב. הגדרה רשמית זו מגדירה מצב סיעודי מורכב כמצב בו מצבו הבריאותי של האדם מחייב טיפול צמוד באדם בעל תלות במכונות רפואיות (מכונת הנשמה, דיאליזה וכן הלאה), כאשר הוא מקבל טיפול כרוני כדוגמת משככי כאבים או עירוי תוך ורידי וכדומה.

בית אבות סיעודי מורכב

מבט נכון – ייעוץ לבתי אבות ודיור מוגן – תנו לנו לעזור לכם ללא תשלום

קשישים במעמד של חולים כרוניים ברמת סיעוד גבוהה

אחרי שאמרנו את זה, בית אבות סיעודי מורכב הוא בית אבות שבו חיים קשישים, הנדרשים לתמיכה סיעודית רציפה בתוספת ההיבט הסיעודי המורכב. אל בית אבות במעמד זה נשלחים קשישים בעלי מחלות כרוניות, המחייבות אותם להיות מחוברים לאמצעים רפואיים שונים, ואשר נדרשים להיות בפיקוח רפואי צמוד, אך לא כזה שמחייב אשפוז בבית חולים. בבית אבות זה לאו דווקא נמצאות כל המכונות הנדרשות לטיפול בכל סוגי הקשישים המתגוררים במקום, אבל המקום כולו מתוכנן ברמה הפיזית לאפשר כל סוג של מכונה וכן ברמה התפעולית, לאפשר לכל דייר בבית האבות לקבל את הטיפולים הנדרשים לו במידת הצורך.

הגעה לבית האבות לאחר טיפול במחלקה גריאטרית בבית החולים

שילוב הקשיש בבית אבות סיעודי מורכב נקבע לאחר קבלת טיפול במחלקה גריאטרית בבית החולים. בתום הטיפול ותקופת האשפוז, נקבע האם הקשיש הוא סיעודי והאם הוא סיעודי מורכב, ובהתאם לכך הוא מועבר למוסד המתאים. קשישים אלה נדרשים הן לסגל סיעודי מקצועי, המסוגל לספק לחולה את כל צרכיו, והן לתשתית רפואית זמינה בכל עת, 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, אותה ניתן להשיג בבתי אבות סיעודיים בלבד, וביתר שאת במסגרת בית אבות סיעודי מורכב.

הגדרת חולה כסיעודי מורכב בהתאם לפרוטוקול מסודר עם הגדרות מסודרות

הגדרת החולה כחולה סיעודי מורכב, מבוססת על פרוטוקול מסודר, המפרט את תנאי הטיפול לו זקוק החולה על מנת להיחשב ככזה. בין תנאים אלה יכולים להיכלל חיבור למכונה רפואית לפרקי זמן מוגדרים, חיבור למכונת הנשמה או דיאליזה, פצעי לחץ מדרגה 3 ומעלה וכן הלאה. בהתאם להגדרת מצבו של הקשיש, נקבעת גם סביבת המגורים שעל בית אבות סיעודי מורכב להקצות לטובת החולה, על מנת לספק לו את כל צרכיו, וכן את מבנה הצוות המטפל, רמת הזמינות שלו והמשימות שאותן יהיה על הצוות למלא.

מימון הטיפול על ידי קופת החולים ובהשתתפות הקשיש ובני משפחתו

ישנם בתי אבות סיעודיים מורכבים, בהם קיימות מחלקות נוספות, סיעודיות רגילות או כלל לא סיעודיות. בכך מעמיד בית האבות את היכולות הרפואיות של המחלקה הסיעודית המורכבת לטובת כל דיירי בית האבות במצבי חירום. את הטיפול בבית אבות סיעודי מורכב ממנת קופת החולים בה חבר הקשיש, וזאת על פי חוק. על הקשיש לשאת בהשתתפות עצמית של כ-3,000 ₪ בחודש, אם כי קיימים ערוצי ביטוח פרטי וכן ביטוח משלים בקופות החולים, במסגרתם נהנה הקשיש מהטבות והנחות נוספות, לעיתים משמעותיות מאוד.

התקשרו לייעוץ לגבי בתי אבות לתשושי נפש

בחירת בית אבות סיעודי מורכב

בבחירת בית אבות סיעודי מורכב, מומלץ לבחון מספר אפשרויות זמינות באזור המגורים של בני המשפחה. בעיני הקשיש הסיעודי המורכב, כמו למעשה כל קשיש בבית אבות, ישנה חשיבות רבה לנוכחות בני המשפחה ולתמיכה שהם מספקים לו לאורך זמן וביום יום. בהתאם לכך, מומלץ מאוד לוודא שבית האבות הנבחר ממוקם בקרבת בני המשפחה שצפויים להיות מעורבים בטיפול ולארח לו לחברה. כמו כן, בתהליך הבחירה, יש לוודא כי בית האבות הנבחר, אוחז בידיו את כל היכולות הנדרשות על מנת להעניק לקשיש את הטיפול הנדרש, ובהיבט זה לא מדובר רק במכונות אלא גם במבנה הצוות המקצועי, והניסיון במקום.

עבור מרבית המקרים, כל בית אבות סיעודי מורכב יוכל למלא את צרכי הקשיש במקום, אך בהחלט ישנם מקרים מיוחדים, בהם מדובר בטיפול רפואי מורכב או בטיפול סביב מחלה מסויימת, או שילוב חריג של מחלות, בהם ישנו יתרון ברור לניסיון של אנשי הצוות ושל המוסד עצמו. את הנתונים האלה ניתן לברר עם הרופא המטפל, וכן אל מול בתי האבות השונים שאותם אתם בוחנים.

רשימת בתי אבות סיעודי מורכב באזור המרכז והשרון:

• נאות התיכון – יפו
• נאות המושבה – נס ציונה
• נאות לה גארדיה – תל אביב
• בית רבקה – פתח תקווה
• נאות השרון – פתח תקוה
• בית בלב מעונות מכבי
• בית בלב – בת ים
• בית בלב – רעננה
• בית בלב – כפר סבא
• פאלאס – פרטי בלבד
• הרצפלד- גדרה
• בית חולים שמואל הרופא
• בית חולים רעות