דיור מוגן מחירים

אנו חיים בעידן בו נרשמת תוחלת החיים הגבוהה ביותר אי פעם. פתרונות טכנולוגיים ורפואיים חדשניים יוצאים אל השוק חדשות לבקרים, ומאפשרים לנו, פשוטו כמשמעו, להאריך את חיינו בעוד מספר שנים או אפילו עשורים. עד כמה שזה משמח ונכון, פתרונות אלה מחייבים אותנו למצוא פתרונות במישור אחד נוסף, המישור של הטיפול בקשיש. טיפול בקשיש הוא מונח גג שיכול לכלול מגוון רחב של טיפול מסוגים וברמות שונות, לרבות טיפול חברתי, טיפול אישי, טיפול סיעודי, טיפול רפואי וכן הלאה. בהתאם לכך, נהנה גם שוק הדיור המוגן מפריחה לא מבוטלת, שוק הכולל בתי אבות, מוסדות לדיור מוגן, בתי אבות סיעודיים וסיעודיים מורכבים, בתי אבות לתשושי נפש ובתי אבות לעצמאיים.

עלויות של פתרונות דיור לקשישים

אחרי שאמרנו את זה, אחד המשתנים החשובים ביותר ביכולת להעניק לכל קשיש את הפתרון המתאים לו, הוא משתנה העלות. בבחירת בית אבות מחירים הם המספרים שיכולים לקבוע את איכות חייו של הקשיש, ולא פחות מכך את היקף התמיכה שיוכלו בני המשפחה להעניק לו. בבחירת בית אבות סיעודי מחירים הם המספרים שיקבעו האם הקשיש יוכל ליהנות מטיפול סיעודי צמוד עם כל ההיבטים הרפואיים הנלווים, או שמא יאלץ להעביר את שנותיו האחרונות בסביבה מדכאת וחסרת אמפתיה. זה נשמע אכזרי, וזה גם אכזרי במקרים מסויימים, אבל זאת עובדת חיים שיש לה צידוקים מובהקים.

למחיר השפעה על איכות ומקצועיות הטיפול במוסדות השונים

ארבעה מסלולים אפשריים למימון דיור לקשישים

ככלל, בבחירת דיור מוגן מחירים יכולים להשתנות בהתאם למסלול הנבחר מתוך ארבעה מסלולים אפשריים:

מסלול הפיקדון המלא

מסלול זה מבוסס על תשלום פיקדון חד פעמי עם כניסת הקשיש אל הדיור המוגן, ובנוסף לכך תשלום חודשי קבוע לטובת דמי אחזקה, שהייה, פעילות, מזון וכן הלאה. במקרה של עזיבת הדייר או מותו, מוחזר הפיקדון לדייר או ליורשיו החוקיים בתוספת הצמדה למדד ובניכוי שיעור של מספר אחוזים בכל שנה, בגין בלאי ושחיקה. שיעור זה יכול להשתנות ממוסד למוסד. הפיקדון יכול לנוע בטווח החל מחצי מיליון שקלים ועד 1.2 מיליון ₪, חד פעמית כאמור. התשלום החודשי מסתכם באלפי שקלים בטווח שבין 4,000-10,000 שקלים בהתאם לזהות המוסד וחבילת הערך שהוא מציע לדייריו.

מסלול הפיקדון החלקי/ מסלול דמי כניסה

דומה מאוד למסלול הפיקדון המלא, אך מבוסס על פיקדון נמוך יותר ותשלום חודשי נמוך יותר, כשהאיזון מול מסלול הפיקדון המלא מתקיים באמצעות דמי שחיקה גבוהים יותר במסלול הפיקדון החלקי. דמי שחיקה אלה מנוכים מהפיקדון עם החזרתו לדייר או ליורשיו, וכאמור במסלול זה מדובר בדמי שחיקה גבוהים יותר, לעיתים משמעותית.

מסלול התשלום החודשי

מסלול שבמסגרתו לא משולם כל פיקדון התחלתי, אך התשלום החודשי הוא גבוה יותר ויכול לנוע בטווח של 7,000 ₪ עד 20,000 ₪, גם במקרה זה בהתאם לזהות המוסד וחבילת הערך שלו לדייריו.

מסלול רכישה/ אופציית רכישה

במסלול זה רוכש למעשה הדייר את יחידת הדיור שלו במוסד. מודל זה אינו שכיח בישראל, לעומת מה שקורה בעולם.

מבט נכון - ייעוץ לבתי אבות ודיור מוגן

פערי עלויות, הנובעים מפערים ברמת חבילת הערך המסופקת

בהתאם לכך, ניתן להבין כי עלויות המימון של דיור מוגן או בית אבות, יכולות להשתנות מאוד ממקרה למקרה, בהתאם לחבילת הערך שמספק המוסד. חבילת ערך זו מתייחסת לגודל היחידה, היקף הפעילות החברתית במקום, זמינות של שירותים רפואיים וסיעודיים, רמת האירוח, המזון והתזונה, גודל צוות העובדים במקום, מיקומו הגאוגרפי של המוסד וכן הלאה. יחד עם זאת, כדי להמחיש את רמות המחירים בשוק וכדי לשרטט את גבולות הגיזרה, נספק לכם בשורות הבאות מספר דוגמאות לתמחור שירותים אלה: במקרה של בית אבות מחירים יכולים לנוע בין 7,000 ל-10,000 ₪ לחודש, בעוד שעבור בית אבות סיעודי מחירים אלה יקפצו בעשרות אחוזים לכיוון 11-15 אלף שקלים לחודש. במקרה של דיור מוגן מחירים אלה יכולים לקפוץ מעלה, בעיקר בגין המיקומים האטרקטיביים ורמת האירוח הגבוהה שמאפיינת מוסדות אלה. כמו כן, במקרה של בית אבות מחירים יכולים להשתנות גם בהתאם לאזור בארץ, כשבבית אבות סיעודי מחירים אלה יהיו גבוהים יותר באזור המרכז, לעומת אזור הצפון או הדרום, וכך גם במקרה של בית אבות רגיל או דיור מוגן.

דמי שחיקה במסלולי הפיקדון

פרמטר נוסף, שחשוב לתת עליו את הדעת ורלוונטי לשני מסלולי הפיקדון, הוא פרמטר דמי השחיקה. דמי השחיקה הם מעין פתרון כלכלי יצירתי, ופחות פרמטר שאכן משקף איזשהו ערך כלכלי אמיתי. דמי שחיקה אלה משקפים למעשה הפחתה של סכום הפיקדון אותו יחזיר המוסד לדייר או ליורשיו במקרה של עזיבה או מוות, והדבר החשוב ביותר להבין הוא, שמדובר בדמי שחיקה שנתיים. המשמעות היא שאם דמי השחיקה הם 2.5%, וזהו אכן השיעור הממוצע בשוק, הרי שבכל שנה נגרע מסכום הפיקדון סך של 2.5% עד לעזיבת הדייר את המוסד. הבשורה הטובה היא שעל פי חוק, דמי השחיקה הנצברים מוגבלים למקסימום של 30% מגודל הפיקדון, כך שהמקסימום שניתן יהיה לנכות מהפיקדון המקורי הוא 30% מתוכו.

דיור מוגן מחירים

התנהגות צרכנית נבונה

אחרי שאמרנו את זה, גם במקרה של בית אבות סיעודי מחירים יכולים להשתנות מיום ליום, וגם במקרה של דיור מוגן מחירים יכולים להשתנות אפילו משיחה לשיחת טלפון. בכל מקרה, מומלץ לבצע סקר שוק, לבצע השוואת מחירים, להתעניין במבצעים ולנהוג בצורה צרכנית נבונה. לא יהיה זה נכון לומר שעליכם לבחור באפשרות הזולה ביותר, שכן המטרה היא למצוא עבור קרוב משפחתכם את הפתרון ההולם שמגיע לו, אך בהחלט יהיה זה נכון למצוא את הפתרון שמציע לכם את האיזון הטוב ביותר בין מחיר ובין חבילת הערך.