כיצד נדע אם להשאיר את הקשיש בבית או להעבירו לדיור מוגן / בית אבות?

כולנו מכירים את המשפט המפורסם "אל תשליכני לעת זקנה" ובו אנו נתקלים כאשר הורינו מגיעים לגיל זקנה שאינם יכולים לחיות בגפם. במקרים אלו האופציות הן לא רבות, או להשאיר את הקשיש בבית ולהיעזר במטפל או להעבירו לבית אבות או לדיור מוגן. המעבר לבית אבות הוא אינו פשוט לאנשים שהגיעו לגיל הזהב, לכן על המשפחה להיות סבלניים ולהסביר להם את היתרונות במעבר על פני הבדידות בבית, הרי בבית אבות ודיור מוגן ניתן למצוא חיי חברה עשירים, צוות רפואי צמוד ועוד מגוון רב של יתרונות.

 

הסימן הבולט שבו הגיע הזמן להעביר את הקשיש לבית אבות או דיור מוגן, הוא כאשר הקשיש חי לבדו ונמצא רוב היום בין ארבע קירות, שזוהי תחושה לא נעימה שיכולה להביא לידי ירידה במצבו הבריאותי ולידי דיכאון וחרדות. לכן, מומלץ כבר בשלב זה לברר על בתי אבות או דיור מוגן על מנת שהוא ייהנה מחיי חברה תוססים לצד מגוון רב של פעילויות שדיור זה מציע.

קשישה בבית אבות אוחזת ביד בנה

ההבדל בין דיור מוגן לבי אבות

רבים שואלים מה ההבדל בין השניים, אז בואו נעשה סדר: בית אבות מתאים לקשישים שאינם יכולים לחיות בגפם, כלומר קשישים במצב בריאותי ירוד או תשושי נפש. לעומת זאת, בית דיור מוגן מתאים לאנשים המגיעים לגיל הזהב וחשים בודדים, אך הם מתפקדים באופן עצמאי לחלוטין. המשותף בין השניים הם הפעילות, חיי חברה, חוגים המתאימים למצבם של הדיירים, צוות רפואי צמוד, טיולים מאורגנים ועוד מיני פעילויות אחרות, כאשר המטרה היא לאפשר לאותם דיירים לא להיות לבדם.

על מה חשוב לשים דגש בעת בחירת בית אבות או דיור מוגן?

בחירת בית אבות או דיור מוגן היא לא עניין של מה בכך ודורשת שימת לב לפרמטרים החשובים לקשיש ולמשפחתו. ראשית, חשוב לבחור במקום הנמצא בסמוך לבני משפחתו, כך שהם יוכלו לבקרו בתדירות גבוהה. דבר נוסף, יש לבחון את רמת הניקיון, השירות של הצוות, את החוגים הפעילויות, מחירים וכל פרמטר אחר שחשוב לכם.