רמות תפקוד

רמות תפקוד לפי משרד הבריאות

רמות תפקוד הן דרך להגדיר את מצבם הפיזי והמנטלי של הקשישים ובהתאם לכך לקבוע את הסיוע הנכון והראוי להם. להלן פירוט על רמות התפקוד השונות:

מטופל סיעודי:

מטופל אשר אינו מסוגל להתנייד בכוחות עצמו, זקוק לעזרה בפעילויות היום יום, קיימת ירידה בדרגת בריאותו עקב מצב כרוני או בעיה קבועה וזקוק לטיפול צמוד ומעקב יום יומי במסגרת סיעודית  (מטופל המרותק לכסא גלגלים או למיטה).
מימון בבית אבות: פרטי או דרך משרד הבריאות בהתאם לקריטריונים.
קשישה בבית אבות

מטופל תשוש נפש:

מטופל אשר מסוגל להתהלך בכוחות עצמו וקיימת אצלו ירידה קוגנטיבית- מנטלית במידה כזו שמסכן את עצמו. הירידה יכולה להתבטא במישורי זיכרון, התמצאות בזמן ובמקום, ביכולת השיפוט וכדומה. מטופל תשוש נפש זקוק להשגחה ועזרה מלאה בתפקודי היום יום כגון רחצה, הלבשה, הכנת האוכל, הגשתו והשגחה באכילה, עזרה בהליכה לשירותים, לעיתים ליווי ממקום למקום ושימת לב על ענייני הבטיחות היום יומיים. כאשר אדם מוגדר כתשוש נפש קיימת גם התייחסות לחוסר יכולת של קבלת החלטות עבור עצמו במגוון תחומים החל מענייני כספים עד ענייני בריאות.
מימון בבית אבות: פרטי או דרך משרד הבריאות בהתאם לקריטריונים.
קשיש תשוש נפשית - מסוגל ללכת אבל החשיבה לא צלולה

מטופל תשוש גוף:

מטופל אשר קיימת אצלו הדרדרות בתפקודים של היום יום, הירידה יכולה להיות קלה או בינונית. מטופל כזה זקוק לעזרה או השגחה בפעולות כמו רחצה, הלבשה, נטילת תרופות, הכנת ארוחות וכדומה. מטופל תשוש גוף מסוגל ללכת על רגליו (עם מקל או הליכון) להתנייד ממקום למקום ולקום מהמיטה לבדו. מצבו הקוגנטיבי יציב, מתמצא בזמנים ובמקום ואינו סובל מירידה קוגנטיבית משמעותית.
מימון בבית אבות: פרטי או באמצעות לשכת הרווחה באזור המגורים.
קשישים תשושי גוף חווים ירידה בתפקוד הגוף

עצמאי:

אדם שמסוגל לבצע את פעולות היום יום באופן עצמאי ולא זקוק לעזרה באכילה, הלבשה, רחצה וכדומה. אדם אשר מסוגל ללכת בכוחות עצמו ממקום למקום ללא עזרה תמיכתית ומסוגל לקבל החלטות עבור עצמו.
מימון: לרוב פרטי
קשיש עצמאי מסוגל לבצע את כל הפעולות יום יום לבדו

סיעודי מורכב:

בית אבות סיעודי – חולה אשר סובל ממצב רפואי אחד או יותר המחייב השגחה צמודה של רופא.
מדובר במקרים הבאים: חמצן 24 שעות ביממה, פצעי לחץ, דיאליזה, עירוי ורידי ארוך טווח, חולה אונקולוגי (בהתאם לטיפול).
בחירת המקום נעשית על ידי קופת החולים בהתאם לסוג המחלקה הנדרשת, מקום מגורים ומקום פנוי.
מימון:
קופת החולים היא המממנת את כיסוי האשפוז כאשר המבוטח חייב בהשתתפות עצמית.