פתרונות טיפול בקשישים

ככל שאנו מתבגרים, אנו נעשים חכמים יותר, שלווים יותר ושלמים יותר עם החיים. יחד עם זאת, ככל שאנו מתבגרים אנו גם חווים יותר ויותר קשיים פיזיים, קשיים שהולכים והופכים למאוד מגבילים כאשר אנו מגיעים לגיל הזקנה. טיפול בקשישים הוא תחום נרחב מאוד, שיכול לכלול בתוכו תחומי טיפול שונים, טכניקות שונות של טיפול ורמות שונות של טיפול, החל מאירוח חברה לקשיש ועד סיעוד צמוד. הטיפול בקשיש הוא גם נושא רגיש, שתלוי מאוד באופיו של הקשיש, ובמוכנות שלו לקבל סיוע מאחרים ולעיתים גם לשנות את אורחות חייו ולוותר על פרטיותו על מנת לקבל את הטיפול הנדרש לו.

שני מודלים מרכזיים של טיפול בקשישים

בהתאם לכך, הנושא של טיפול בקשישים צריך להיות מותאם לכל קשיש בצורה אישית, והוא יכול לכלול שתי אפשרויות מרכזיות:

מטפל אישי – קשישים רבים בוחרים להמשיך ולחיות את חייהם בביתם, כשאת הסיוע הנדרש להם, הם מקבלים ממטפל אישי שמגיע אל ביתם בשעות מסויימות של היום ובמקרים רבים אף חי איתם 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. מוסד טיפול – מוסד טיפול יכול לכלול בית אבות, מוסד סיעודי, דיור מוגן וכדומה. מצבו של הקשיש ומידת הסיוע הנדרשת לו, יכריעו את סוג המוסד בו יש לשלב אותו. במקרים הקלים ניתן להשתלב בבית גיל הזהב, שמספק מענה מיטבי בתחום החברתי והאישי אך פחות בתחום הרפואי והסיעודי. להבדיל, כאשר מדובר בקשיש בעל מגבלות משמעותיות, הזקוק לסיעוד צמוד, ישולב הקשיש בבית אבות בעל יכולות סיעודיות או במוסד סיעודי ייעודי.

פתרונות טיפול בקשישים

פתרונות טכניים, טכנולוגיים ופיזיים

בנוסף להתאמת מודל הטיפול, אישי מול מוסדי, ישנם פתרונות טיפול בקשישים אשר מתייחסים בעיקרם לפתרונות טכניים, טכנולוגיים ופיזיים. פתרונות אלה כוללים מיטות ייעודיות עם ריפוד מתאים, מנגנונים לסיוע בהליכה ותנועה, אמצעי הזנה, אמצעים רפואיים המותאמים לבעיות רפואיות ספציפיות מהן סובל הקשיש, ועוד שורה של עזרים המיועדים לטפל בקשיש בצורה אפקטיבית ויעילה. כאמור, גם להיבט זה ישנה השפעה משמעותית על בחירת מודל הטיפול. כך למשל, אם קשיש בעל מגבלות תנועה משמעותיות מתגורר בקומה עליונה בבניין ללא מעלית, הבאת מטפל אישי לא תסייע לעניין זה, ויהיה זה נכון להעתיק את מקום המגורים או לעבור למוסד טיפולי מתאים, בו יוכל הקשיש ליהנות מכל העזרים והאמצעים הנדרשים לו על מנת להתנהל ביום יום ואף בצורה נוחה.

מבט נכון - ייעוץ לבתי אבות ודיור מוגן

הכרת כל האפשרויות העומדות בפניכם, ובחירת הפתרון המתאים

אם אתם נתקלים במצב בו עליכם לדאוג לקרוב משפחתכם ולמצוא לו פתרון מותאם אישי, מומלץ מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום, ולהכיר את כל האפשרויות העומדות בפניכם. ישנם מודלים שונים שההבדלים ביניהם הם מאוד שוליים ונקודתיים על הנייר, אך יכולים להיות מאוד מהותיים עבורכם ועבור בן משפחתכם הקשיש. הבחירה הנכונה צריכה להתבסס על רזולוציית מידע גבוהה הרבה יותר מאשר מטפל אישי, בית אבות או מוסד סיעודי. החלטה לא מדוייקת יכולה לפגוע בחוויה היום יומית של הקשיש, באיכות החיים ממנה ייהנה ומהיכולת להעניק לו את הפתרונות הדרושים לו ברמה האישית.

פתרונות טיפול בקשישים

לקחת בחשבון גם את השיקולים של בני המשפחה

בבחירת הפתרון המתאים, יש לקחת בחשבון גם את צרכי בני המשפחה, שלבטח יישארו מעורבים בטיפול, הן מבחירתם והן על פי העדפות הקשיש עצמו. בחירת המוסד על פי קירבתו למקום מגוריכם, בחירת המוסד על פי התקציב העומד לרשותכם בחישוב השתתפות כל בני המשפחה וכן הלאה, הן כולן בחירות לגיטימיות, שחשוב לקבל מראש לפני שמבצעים את בחירת פתרון הטיפול. גם בהיבט זה, בחירה לא נכונה יכולה להשפיע מאוד על הדינמיקה המשפחתית ועל היכולת של בני המשפחה להעניק את התמיכה הנדרשת לקרוב המשפחה הקשיש, בצורה שתעניק לו בטחון, יציבות ותמיכה בצורה מלאה ולאורך זמן. כאמור, התייעצות עם אנשי המקצוע המתאימים, תסייע לכם לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר עבורכם.