שיקולים בבחירת בית אבות

יש לא מעט שיקולים המביאים להחלטה של בני המשפחה להעביר את יקיריהם לבית אבות, אך נראה כי השיקול המרכזי הוא – חוסר היכולת לטפל בקשישים והנטל הרב שלהם על בני המשפחה הקרובים. טיפול באנשים קשישים הוא ללא ספק קשה, בעיקר כאשר מדובר באדם סיעודי אשר זקוק להשגחה צמודה בכל שעות היממה מכיוון שהוא לא יכול לבצע פעילויות יום יומיות בכוחות עצמו, אך לא רק.

קשישים רבים חשים בדידות בביתם, בעיקר אלו שנותרו לבדם ללא בני זוג, מה שהופך את חייהם למשעממים וללא תעסוקה ביום יום. אם כך, בתי אבות הם פתרון מצוין עבורם בהם הם יוכלו לקבל חיי חברה תוססים ומגוון פעילויות מהנות שיעסיקו אותם ביום יום וימנעו את הבדידות ואת הנטל על משפחתם.

דלפק קבלה של בית אבות

שיקולים כלכליים לבחירת בית אבות

בנוסף לכל אלו, לעיתים מדובר גם בשיקולים כלכליים, הרי כאשר מדובר באדם סיעודי, הוא זקוק למטפלים וצוות רפואי צמוד כל שעות היממה, כך שתשלום לעובד סיעודי יכול להיות יקר יותר מאשר בית אבות, הרי לרוב השהות בבתי אבות ממומנת על ידי ביטוח לאומי והוא זול יותר מאשר החזקת עובד זר לטיפול יום יומי. כמובן שניתן לבצע סקר שוק בין בתי אבות שונים או לבחון את העלויות מול החזקת מטפל צמוד לבית בית אבות.

שיקולים של ביטחון ופיקוח

בשונה ממטפלים זרים או מטפלים סיעודיים שלהם אין פיקוח, כך ישנו שיקול רב מבחינה זאת, שהרי על בתי האבות ישנן שתי רשויות פיקוח אשר מפקחות עליהן על פי החוק שהן – משרד הרווחה ומשרד הבריאות. דבר נוסף, בבית אבות יש פיקוח של צוות בקרה של המקום אשר מפקח על עבודתם של המטפלים במקום ועל התזונה של הקשישים, מה שהופך את השהייה שלהם במקומות הללו לבטוחה יותר עבורם. מעבר לכך, בתי אבות מחיובים לעבוד עם רישיון אותו הם מחדשים כל תקופה מסוימת בהתאם לחוק, מה שאומר שהם מחויבים לעמוד בדרישות השונות בהתאם לחוק על מנת לקבל את רישיון זה, דבר שמגביר את הביטחון של הקשישים.

עוד בנושא: מתי הגיע הזמן להעביר לבית אבות סיעודי?